Dlaczego lekarz przekonuje do leczenia zęba, w którym nie widać dziury?

Ubytki w zębach powstają w miejscach niedostępnych, które bardzo trudno jest wyczyścić szczotką, najczęściej pomiędzy zębami w okolicy dziąsła. Tego typu ubytku bardzo długo nie widać na zębie, a zewnętrzna warstwa szkliwa przykrywająca koronę zęba od strony żującej, jest na tyle twarda i gruba, że ubytek rozwija się pod jego powierzchnią. Do dentysty zgłaszamy się często w momencie kiedy ta warstwa złamie się, a język wyczuwa wyraźny ubytek czyli miejsce, gdzie brakuje tkanki. Niestety wtedy ubytek jest już o wiele większy niż sądził pacjent.

 

Dentysta poprawnie oceni stan zęba

Dentysta mający dużą wprawę w ocenie powierzchni zębów, dysponujący mocnym światłem i powiększeniem oglądając zęby potrafi ocenić ich powierzchnię dużo dokładniej . Wtedy widzi oznaki próchnicy dużo wcześniej, niż pacjent, który mógłby wyczuć ubytek tkanki językiem.

Dlatego właśnie wizyty kontrolne co 6 miesięcy pozwalają rozpoznać i wyleczyć małe ubytki, których leczenie kończy się tylko wypełnieniem i nie musi być kontynuowane na kolejnych wizytach. Takie leczenie jest równocześnie o wiele tańsze.

 

Regularne wizyty to podstawa

Ubytki w zębach tworzą się szybciej u osób młodych niż u starszych, ponieważ zębina młodzieży jest słabiej zmineralizowana, czyli bardziej miękka i podatna na kwasy produkowane przez bakterie. Osoby młode niestety przywiązują mniejszą wagę do dokładnego czyszczenia zębów, przez co pomiędzy nimi odkłada się dużo płytki bakteryjnej, która jest odpowiedzialna za zniszczenie zębów i próchnicę. Dzieci i młodzież w każdym wieku powinny być kontrolowane przez rodziców oraz zapisywane do dentysty na przegląd czasami nawet co 3 miesiące, ponieważ próchnica w młodych zębach nie dość, że rozwija się szybciej, to jeszcze nie sposób jej odróżnić po kolorze ponieważ przez szybkie tępo rozwoju ma kolor do złudzenia przypominający zdrową zębinę.